Promocja książki Pawła Putona

We wtorek, 28 maja, odbędzie się promocja książki Pawła Putona pt. „Miejsce i Krzyż Straceń Powstańców Styczniowych w Radomiu”. Na wydarzenie zapraszają OKiS Resursa Obywatelska, II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu oraz Radomskie Towarzystwo Naukowe, którego Paweł Puton jest członkiem.

Publikacja przybliża historię fragmentu przestrzeni miejskiej, który boleśnie zapisał się na kartach lokalnej historii jako miejsce kaźni uczestników zrywu niepodległościowego z lat 1863-1864. Autor szczegółowo omawia dzieje łączki znajdującej się za koszarami wojskowymi 26. Mohylewskiego Pułku Piechoty. Tu, nad Potokiem Północnym, Rosjanie tracili i skrycie grzebali powstańców styczniowych. W książce odnajdziemy oparty na skrupulatnej kwerendzie źródłowej wykaz nazwisk 46 straconych i pogrzebanych w Radomiu powstańców. Wydawnictwo zawiera opis ciekawych losów krzyży upamiętniających to miejsce narodowej pamięci; zarówno tego drewnianego z 1916 r., jak i zachowanego do dziś metalowego krzyża z 1933 r. Książka wzbogacona jest obszernym materiałem ilustracyjnym. . Promocja publikacji jest wydarzeniem towarzyszącym XI Radomskiemu Festiwalowi Filozofii „Okna”, którego motywem przewodnim w tym roku będzie przeszłość. Radomskie miejsce kaźni powstańców znajduje się dokładnie naprzeciwko dzisiejszego pasażu im. Leszka Kołakowskiego. Sam zaś profesor Kołakowski był absolwentem szkoły, której tradycje kontynuuje liceum M. Konopnickiej – dziś szkoła współorganizująca „Okna”. Z kolei pradziadek wybitnego filozofa ze strony ojca brał udział w powstaniu styczniowym, za co został zesłany na Syberię.

Paweł Puton – ur. w 1983 r., absolwent Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej im. K. Pułaskiego (2007). Pracownik Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu. Regionalista, miłośnik historii i dziedzictwa kulturowego Radomia i regionu radomskiego. Szczególnym zainteresowaniem darzy przydrożne kapliczki, figury i krzyże. Od 2004 r. członek Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia, w ramach którego w latach 2005-2006 przeprowadził pełną inwentaryzację obiektów małej architektury sakralnej znajdujących się w granicach Radomia i opracował ich karty ewidencyjne. Od 2015 r. członek Radomskiego Towarzystwa Naukowego, od 2017 r. – Społecznego Komitetu Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Od 2015 r. stały współpracownik portalu internetowego Muzeum Wsi Radomskiej. Autor ponad 150 opracowań, artykułów popularnonaukowych i naukowych o tematyce regionalnej.

Wydarznie odbędzie się 28 maja 2019 r. (wtorek) o godz. 18.00 w Sali Kameralnej „Resursy Obywatelskiej”, ul. Malczewskiego 16, Radom.