Nie żal mi, żem poetą,
Jest coś, umieć alfę z betą
Żeby ułatwić orientację w dorobku wydawniczym RTN, przedstawiamy go w odpowiednich działach. Nie należy traktować ich rozłącznie: dla ułatwienia kwerendy niektóre z pozycji wymieniamy w więcej niż jednym miejscu. Kolejność wpisów w poszczególnych działach (poddziałach) jest chronologiczna wstecz według daty wydania.
Trzy nasze czasopisma: historyczny Biuletyn Kwartalny RTN oraz obecnie wydawane: rocznik „Radomskie Studia Humanistyczne” i kwartalnik „Scientiae Radices” – prezentujemy na odrębnej podstronie:
Na niniejszej podstronie w dziale „Regionalia” ujmujemy wszystkie wydawnictwa książkowe dotyczące (niekoniecznie wyłącznie) regionu radomskiego. Uwzględniamy tutaj również tematyczne zeszyty Biuletynu Kwartalnego.
Jako odrębny dział wyróżniamy księgi metrykalne kościołów radomskich z okresu staropolskiego. Radom jest pierwszym miastem w Polsce, dla którego wydano całościowy zbiór tego rodzaju; unikatowe dzieło prowadzili prof. dr hab. Dariusz Kupisz, Jan Orzechowski i dr hab. Sebastian Piątkowski.
Do naszych wydawnictw dotyczących regionu zaliczają się też bibliografie regionalne. Ich listę przedstawiamy wyłącznie na podstronie „Bibliografia”, wraz z wszystkimi innymi bibliografiami regionalnymi, niezależnie od ich wydawcy.
> Bibliografia regionalna ogólna
Kolejne działy to zestawienia wydawnictw, które dają się pogrupować w umownie określone serie tematyczne. Powstanie niektórych serii jest owocem specjalistycznych badań prowadzonych przez naszych członków. Tak w dziale historii społecznej wyróżniamy rozdział dotyczący spółdzielczości, której znawcą jest dr Adam Duszyk. Z kolei historia sądownictwa i notariatu to specjalność dr. hab. Sebastiana Piątkowskiego. W dziale „Historia – inne” warto zwrócić uwagę na unikatowe pozycje z historii medycyny, autorstwa dr. hab. Jerzego Reymonda.
W naszym dorobku pojawia się literatura piękna – to przede wszystkim twórczość sekretarza RTN Marcina Kępy. Również z jego inicjatywy wydana została bajka Leszka Kołakowskiego, nieukończona w rękopisie, dlatego z zakończeniem wyłonionym w specjalnym konkursie. Polecamy też serię użytecznych podręczników z chemii organicznej; są one dostępne do pobrania jako pliki pdf.
Cena podana przy danej pozycji oznacza, iż jest ona dostępna w sprzedaży.
Nasze wydawnictwa można nabyć w następujących miejscach w Radomiu:
– Księgarnia „Sonet”, ul. Żeromskiego 27,
– Muzeum Historii Radomia, Rynek 4.
W sprawie zakupu wysyłkowego – zamówienia prosimy składać na adres: rtn.radom@gmail.com.